Kateřina, jaro 2018
S myšlenkou, že bych chtěla dulu nebo svou porodní asistentku, jsem koketovala již u svého prvního porodu. Nějak jsem to ale
nechala plynout (ani se mi moc nechtělo vydávat peníze na víc) a nakonec jsem se rozhodla, že než shánět někoho na poslední
chvíli, tak to vyjde na stejno, jako se spolehnout na PA v porodnici. A vlastně tam bude manžel. který mě bude podporovat, tak na
co dulu. Po tomto porodu jsem měla jasno. Pokud budu rodit ještě jednou, tak jedině s dulou nebo vlastní PA, prostě s někým, kdo
má zkušenosti s porody a koho neuvidím poprvé až na porodním sále.
Silvii jsem našla na internetu a hned po telefonu zněla velice příjemně. Navíc Silvie mluví plynně anglicky, což jsme si přáli kvůli
manželovi, kterého jsem musela přesvědčit, že dula není vetřelec a jeho konkurence, ale podpora vlastně pro oba, což nakonec
uznal :-). Příjemná a vyrovnaná byla Silvie po celou dobu naší “spolupráce”. Při každém setkání mě dokázala uklidnit a namotivovat.
Uklidňování ke konci těhotenství bylo potřeba čím dál víc, vždy mě rozhodily návštěvy v prenatální ambulanci. Silvie byla vždy
ochotná vyslechnout (buď po telefonu nebo emailem) a povzbudit.
Moc jsem se těšila, že si spolu porod užijeme, k čemuž nakonec tak úplně nedošlo, neboť to šlo velmi rychle – pár konzultací po telefonu, než jsme vyrayili do porodnice a syn se nakonec narodil 45minut po příjezdu, z toho 20 minut na příjmu bez doprovodu. Přesun na porodní sál byl fofr, ale jakmile jsem zahlédla tváře mých blízkých – manžela a duly, hned jsem se uklidnila. A když se na mě Silva ještě usmála a stiskla mi ruku, věděla jsem, že všechno bude v pořádku a tak, jak si přeji. Jsem Silvě moc vděčná za její asertivitu, profesionalitu a klid, se kterými mě podpořila při prosazování mých porodních přání. Zvládla jsem tedy porodit na boku – i když mě tlačili na záda – pan Mudr. nakonec upustil od antibiotik, neboť to bylo opravdu zbytečné, ubránili jsme odebrání miminka na vyšetření (počkalo se až po bondingu) a též mi pomohla domluvit, aby miminko bylo převezeno hned se mnou na pokoj. Škoda, že tento základní přístup není automatický a musí se za něj bojovat. Žena před/při/ po porodu chce mít klid, užívat si ten zázrak zrození, jehož je strůjcem a ne se dohadovat s personálem.
Porodní sál jsem opouštěla šťastná, nejen proto, že se mi narodil krásný zdravý syn, ale i s pocitem, že všechno proběhlo tak, jak má a jak jsem si to přála. A za to vděčím i Silvii, za což ji patří vřelé dík! Všem těhotným kamarádkám doporučuji, ano je to výdej navíc, ale pro mě to byla služba k nezaplacení. Možná bychom mohly apelovat na zdravotní pojišťovny, aby místo poplatku za přítomnost otce při porodu, který je nelegální, podporovali příspěvkem na přítomnost dul či vlastní porodní asistentky…
Silvie speaks English which is a great advantage for English speaking couples. She is very supportive, professional and calm. I felt comforted every time I had a need to speak to her either over the phone or via email about my issues re pregnancy or the way I was treated in a hospital . That was mainly towards the end of my pregnancy when I was getting a bit restless and in doubt. The labour itself was progressing very fast so I didn’t have a chance to use Silvie¨s “full service” in the delivery room but just her being present was a great relief for me. The room was full of health professionals who were strangers to me therefore having my husband and Silvie with her experience there was priceless. I am very grateful that she managed to follow my delivery plan and negotiate it with the health professionals as I didn’t feel like discussing it with them all the time in my condition. Therefore I was leaving the room happy and proud not only having given birth to a beautiful baby boy but also doing it “my” way. Thanks very much Silvie :-)!