Radka, porod listopad 2020
Svoje první dítě jsem porodila císařským řezem. V době, kdy jsem ho čekala, jsem o těhotenství a porodech nevěděla mnoho. Absolvovala jsem s manželem předporodní kurz s porodní asistentkou, nějaké předporodní cvičení a semináře. Kvůli poloze miminka koncem pánevním jsem nakonec rodila císařským řezem. O přirozený porod jsem se pokoušela, ale nepostupoval a tak jsme po dohodě s porodníkem zvolili císařský řez. Pro druhý porod by se nabízel opět císařský řez, ale v době druhého těhotenství, už jsem věděla více o výhodách vaginálního porodu, jak pro matku, tak pro dítě. Potkala jsem maminky, které po sekci rodily přirozeně, takže jsem věděla, že to jde, ale potřebovala jsem ve svém záměru podpořit. Dulu Silvii, jsem kontaktovala na radu mojí sestry, bohužel na termín mého porodu Silvie už neměla prostor být u porodu, ale domluvili jsme se na předporodní přípravě ve formě osobních, resp. telenických rozhovorů, se mnou a následně i s mým mužem. Silvie mi pomohla předvybrat si porodnice, které podporují přirozený porod po císařském řezu, pomohla mi naplánovat scénáře odjezdu do porodnice. Probrali jsme krok po kroku porod, a možnosti jejich řešení, způsoby jak si při porodu ulevit, jak komunikovat a spolupracovat s personálem na porodním sále. Ukliňoval mne Silviin nadhled, zjevné zkušenosti s mnoha porodními situacemi, její laskavost. Silvie mi pomohla uvědomit si, že porod je naprosto přirozená věc a já mám vše, co je k porození dítěte potřeba. V době svého druhého porodu jsem byla v karanténě, bohužel byl listopad 2020 a já byla v době porodu Covid pozitivní. První dobu porodní jsme zvládli doma, kde mi bylo dobře. Pak jsem odjela do porodnice. Na porodní sál mne můj muž nemohl doprovodit, ale i díky přípravě, kterou jsem se Silvií absolvovala, jsem nepanikařila, přijala situaci jako danou a věřila, že všechno bude v pořádku, že všechno zvládnu. Půl hodiny po přijetí do porodnice jsem porodila krásnou zdravou holčičku. Silvie mne podpořila i po porodu, kdy jsem se potýkala s velkým poporodním smutkem, kdy jsem několik dní nemohla mít miminko u sebe. I díky této zkušenosti jsem nyní maminkou už tří dětí, poslední se narodilo před necelými čtyřmi měsíci, opět přirozeně. Jsem vděčná, že jsem Silvii potkala.
